Tradycyjny, domowy bigos z kiszonej kapusty. Polski, najlepszy bigos z grzybkami. Treściwy i bardzo smaczny. Taki bigos nie tylko cieszy się wielką popularnością na świątecznych stołach, ale take na różnego rodzaju uroczystościach. Zapraszam do wypróbowania przepisu.
Składniki:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 średnia cebula
- olej rzepakowy do smażenia
- ok. 600 g łopatki wieprzowej
- ok. 300 g kiełbasy podwawelskiej
- 3-4 szklanki wody
- 30 g suszonych grzybów leśnych
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 5 czubatych łyżeczek powideł śliwkowych
- 2 czubate łyżeczki koncentratu pomidorowego
- sól i pieprz do smaku
Bigos z kiszone kapusty przepis:
- Przygotowanie bigosu zaczynamy od namoczenia grzybów w wodzie o pokojowej temperaturze, aby napęczniały. Najlepiej na kilka godzin.
- Następnie kroimy w kostkę łopatkę wieprzową. Cebulkę kroimy w kosteczkę. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy cebulę do zeszklenia. Do cebuli dodajemy pokrojoną łopatkę i podsmażamy ją z każdej strony. Przygotowujemy garnek, wkładamy do niego podsmażone mięso z cebulką i zalewamy 2 szklankami gorącej wody. Następnie dodać sól, pieprz i zagotowujemy.
- Kiedy grzybki napęcznieją należy odcisnąć je z wody (ale ją nie wylewać tylko zachować), kroimy na kawałki. Przekładamy do garnka z mięsem. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, majeranek, słodką paprykę, wodę z moczenia grzybów, powidła śliwkowe oraz ewentualnie kminek. Mieszamy. Zmniejszamy płomień i całość gotujemy pod przykryciem około 1 godzinę.
- Potem kapustę płuczemy na sitku pod bieżącą wodą. Odcedzamy i kroimy ją. Przekładamy do do garnka z mięsem. Dolewamy 1-2 szklanki wody i gotujemy przez kolejne 20 minut pod przykryciem, na małym płomieniu.
- Po tym czasie kiełbasę kroimy w półplasterki. Podsmażamy na patelni na niewielkiej ilości oleju. Następnie przekładamy do garnka z bigosem. Mieszamy. Gotujemy kolejne 40-60 minut (do czasu aż kapusta będzie miękka. Czasami gotujemy trochę dłużej, jeżeli kupiliśmy kapustę kwaszoną a nie kiszoną. Już na sam koniec gotowania bigosu można jeszcze dodać koncentrat pomidorowy. Dodatkowo doprawiamy danie solą i pieprzem do smaku.
- Najlepiej bigos gotować jeszcze drugiego i trzeciego dnia po 40-60 minut – wtedy smakuje najlepiej.
