Menu Zamknij

Uszka z kapustą i grzybami do barszczu

Uszka z kapustą i grzybami do barszczu to tradycyjne danie wigilijne. U mnie obowiązkowo. Wykonane domowym sposobem smakują najlepiej. Pływające uszka w barszczu świetnie uzupełniają jego smak i aromat. Uszka wg. mojego przepisu są przepyszne.Serdecznie zapraszam do wypróbowania.

Przepis na uszka z kapustą i grzybami:

Składniki na ciasto do uszek:

  • 4 szklanki mąki pszennej typ 500
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki masła
  • 1 szklanka gotowanej wody
  • odrobina soli

Składniki na farsz do uszek:

  • ok. 40 – 50 g suszonych grzybów
  • 500 g kiszonej kapusty
  • 2 liście laurowe
  • 2 średniej wielkości cebule
  • 3 łyżki oleju do smażenia
  • sól i pieprz do smaku
  • 125 ml wrzącej wody do gotowania kapusty
  • 250 ml zimnej wody do namoczenia grzybów

Przygotowanie farszu do uszek:

  1. Suszone grzybki wkładamy do większego naczynia i zalewamy wodą. Namaczamy kilka godzin. Po tym czasie razem z wodą od moczenia grzybów gotujemy je do miękkości około 10 – 15 minut. Przekładamy na sitko, aby się odsączyły i drobno kroimy. Wodę z gotowania z grzybów odstawiamy na potem, bo będzie potrzebna.
  2. Z kapusty wyciskamy wodę i kroimy ją na mniejsze kawałki. Przekładamy do garnka, wrzucamy liście laurowe i wlewamy wodę z moczenia grzybów. Dolewamy jeszcze około 125 ml gotowanej wody. Gotujemy kapustę pod przykryciem około 25 minut,aż będzie miękka. (w czasie gotowania można dolać jeszcze wodę) Ugotowaną kapustę odciskamy na sitku.
  3. Cebulę drobno szatkujemy. Na patelni rozgrzewamy olej i szklimy cebulkę. Następnie dodajemy do niej pocięte grzybki i chwilę smażymy. Następnie dokładamy podgotowaną kapustę i smażymy około 3 minuty. Podczas smażenia mieszamy. Przed końcem smażenia solimy i pieprzymy do smaku. Farsz studzimy.

Przygotowanie ciasta:

  1. Do przesianej mąki dodajemy sól i mieszamy. Do przesianej mąki wlewamy żółtka. W małym garnuszku zagotowujemy wodę. Do przegotowanej gorącej wody dodajemy masło i mieszamy. Po wymieszaniu dodajemy to do mąki z żółtkami i jeszcze raz mieszamy drewnianą łyżką.
  2. Następnie zaczynamy wyrabiać ciasto. ja robiłam to ręcznie, ale można też mikserem. Wyrabiałam do momentu aż ciasto zaczęło odchodzić od reki i było elastyczne. Po tym czasie pozostawiamy ciasto na 30 minut.
  3. Po 30 minutach dzielimy ciasto na 3 części. Jedną część ciasta cienko wałkujemy i wykrawamy kółeczka o średnicy około 5 cm. (można wykrawać za pomocą małej filiżanki)
  4. 3. Na środek wyciętego kółka kółeczko kładziemy farsz. Składamy na pół i zlepiamy bok. Następnie zlepiamy ze sobą oba końce i powstaje uszko. Gotowe uszka kładziemy na deseczce i przykrywamy wilgotną ścierką,by nie wyschły. W dużym garnku zagotowujemy osoloną wodę. Każdą partię uszek wkładamy do garnka.
  5. Woda nie powinna się mocno gotować,raczej na małym płomieniu. Gdy uszka zaczną wypływać, gotujemy je około 2 minuty i wyciągamy. Tak gotujemy pozostałe partie uszek. Uszka trochę odsączamy i dobrze polać je odrobiną oleju ,aby się nie kleiły. Można w lodówce w woreczkach przechować na później lub od razu podawać w talerzach i zalać barszczem. Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *